Vránovská procházka s opuštěnými pejsky

Ve středu 2. května jsme se podruhé v tomto školním roce vydali do nedalekého Záchytného zařízení pro psy Sokolov na ranči Vránov. I přes drobné neshody se nám podařilo nalézt správnou cestu a po čtyřiceti minutách chůze se nám naskytl již známý pohled na vránovské zařízení pro pejsky bez domova. Nelenili jsme a po vřelém uvítání i obligátním zodpovězení tradičních otázek týkajících se správného postupu při nalezení ztraceného pejska jsme se chopili psích svěřenců a dobrůtek pro ně určených a vydali se na fáborky značený pětikilometrový okruh volnou přírodou. Cestu jsme měli „ztíženou“ hlídáním fáborků, ale především otázek, jež jsme museli společnými silami zodpovědět. Po návratu do tábora nás čekala odměna za nachozené kilometry v podobě opečeného buřtíka a topinky. Před rozloučením s pejsky jsme si nelenili domluvit další termín návštěvy a s ní spojenou delší procházku na rozhlednu Cibulka. Cesta zpátky utekla jako voda, a tak jsme se čtvrt hodiny před plánovaným rozchodem rozutekli ke svým domovům.

Beseda s J. W. Procházkou

V úterý 17. dubna jsme měli možnost strávit dvě hodiny s pro nás do té doby neznámým spisovatelem J. W. Procházkou, zakladatelem české fantasy a autorem celé škály knih různých žánrů. Pan Procházka nás uvítal velmi vřele a bez většího zahálení se vrhnul do diskuse na téma našich znalostí a povědomí o fantasy a sci-fi žánrech. Neváhal a pojmenoval rozdíly mezi jím preferovanými a tvořenými žánry. Představoval nám díla svá, ale i ta světoznámá od uznávaných a oceňovaných autorů, nelenil upozornit na naplňování vizí některých z nich. Odtajnil nám, kde čerpá podněty a nápady pro svou další tvorbu, kde všude lze najít inspiraci. Děkujeme paní knihovnici i vedení školy za zprostředkování tohoto nevšedního a příjemného zážitku.

Návštěva Legiovlaku

V úterý 3. dubna jsme se vydali prozkoumat v nedalekém Sokolově přistavený Legiovlak. Prakticky jsme se tak po jednom století od boje legionářů za ideu samostatného státu procházeli jednotlivými vagóny vlaku, který byl přímým svědkem událostí válečných i těch bezprostředně nadcházejících. Průvodce vlakem nám nejprve prostřednictvím krátkého dokumentárního filmu představil legionáře a jejich působení v 1. světové válce, utvořili jsme si tak základní přehled o válečných bojích i hrdinských činech našich legionářů. Následně jsme se strastiplnou kamenitou cestou vydali nahlédnout do vagónů, které legionáři obývali, v nichž docházelo k rozhodování o dalších postupech bojů, k překládce či třídění pošty, výrobě kovářských i dekorativních předmětů, léčení či operování vojáků. Nahlédli jsme také do vagónu, v němž si vojáci mohli nakoupit nezbytné potřeby či potraviny. Pronikání do tajů jednotlivých vagónů bylo doplněno tematickým výkladem, vysvětlením potřebných souvislostí a odhalením nám neznámého. Martin s Adamem neváhali poukázat na své znalosti týkající se 1. světové války, a těšili se tak oprávněnému obdivu nejen spolužáků, ale i „bratra“ průvodce. Doufejme, že si nabyté znalosti alespoň částečně v našich hlavičkách uchováme :-).

Zapojili jsme se do „Ponožkového dne“

Na 21. března již po dvanáct let připadá Světový den Downova syndromu. Datum vycházející z čísel 21 a 3 symbolicky odkazuje na trizomii 21. chromozomu a je vymezeno připomínce všech spoluobčanů a dětí narozených s touto genetickou vadou. Světový den Downova syndromu se těší tradičnímu symbolu – oblečení nesourodého páru ponožek ukazující příčinu syndromu, tedy poruchu chromozomu ve tvaru písmene X. My jsme nelenili a do „Ponožkového dne“ se rovněž zapojili!

Společný kulturní zážitek...

V pátek 16. března jsme se společně vydali do sokolovského kina Alfa, kde jsme zhlédli norský rodinný film Cesta za králem trollů. Kulturní zážitek jsme si nelenili vychutnat se vším všudy, a tak jsme do kinosálu vcházeli obtěžkáni nejrůznějšími dobrotami. Tentokráte jsme zvládli dopravu bez kolizí, zapomenutých věcí a špatných přestupů :-). Celým odpolednem jsme se doslova „prochechtali“, což svědčí nejen o naší probíhající pubertě, ale především o příjemně stráveném společném času.

Barevný týden v 7. třídě

Po příjemně prožitém lednovém dnu v teplácích se naše třída postavila nové výzvě projektu Hrdá škola! s příznačným názvem Barevný týden. V pondělí jsme se všichni oblékli do barvy červené. V úterý jsme naše těla zahalili barvou žlutou. Středeční den se nesl v duchu hesla „modrá je dobrá“. Čtvrtek jsme pak strávili ve smuteční černé. O to více jsme si vychutnali páteční duhový den, v jehož rámci jsme na sebe navlékli všechny barvy, které jsme doma našli. Někteří z nás nelenili a barvy nanesly také na obličej či vlasy. Barevný týden jsme si všichni užili, tedy až na kruté chvíle společného focení, které odhalilo náš neuvěřitelný talent a vynalézavost v hledání úkrytů... Těšíme se na další společnou výzvu!

Jak jsme si užili vánočního dárku...

Ve čtvrtek 1. února 2018 nastal dlouho očekávaný čas! Právě v tento den jsme mohli využít voucher na společně strávený čas, který nám paní učitelka s paní asistentkou nadělily k Vánocům. Program byl nabitý, plný nezapomenutelných zážitků, smíchu a bláznivin... Nejprve jsme se společně vydali do nedaleké kuželny, kde jsme se všichni aktivně zapojili do kuželkářského klání. Na stupních vítězů se v kategorii dívek umístily Áša, Sára a Lucka, z chlapců se bouřlivého potlesku dočkali Ondra, Martin M. a Filip. Po krátké obědové pauze jsme vyrazili autobusem do Sokolova, kde jsme se celí nedočkaví vrhli do prostor Topgun Laser Game a zastavili se až po téměř dvou hodinách vymýšlení strategií, běhání, skákání, předvádění úctyhodných gymnastických výkonů a neuvěřitelného hlaholu. Nejprve jsme vytvořili losem určené týmy, následně jsme bojovali doslova na život a na smrt s našimi protihráči. V pomyslném finále jsme proti sobě postavili předchozími výkony srovnatelné týmy. Celkovým vítězem se stal tým sestavený z Vojty, Zuzky, Filipa, Adama a Tomáše. S ohledem na podané výkony, množství vydané energie a úspěšné zvládnutí stresových situací se na pomyslné bedně vítězů umístili všichni zúčastnění. Po rozloučení s Vašíkem, oběma Matěji a Walterem jsme se vydali zpět do školy, kde jsme zanedlouho naplnili bříška objednanými pizzami. Doplněnou energii jsme však vzápětí nelenili vydat hraním nejrůznějších her, společným povídáním a neutuchajícím smíchem. Osm statečných strávilo zbytek večera sledováním vybraného filmu a předlouhým nočním švitořením. Budíček přišel až příliš brzy, přesto jsme jako správná ranní ptáčata vyskočili ze spacáků a v neskutečné rychlosti uvedli třídu do původního stavu. Po společné snídani jsme se spontánně rozhodli prodloužit společný čas sledováním animovaného filmu, z prostor školy nás tak museli vyprovodit až netrpěliví rodiče. Vánoční dárek jsme si všichni užili naplno! Uvidíme, zda nás čekají ještě další takováto překvapení...

Den v teplácích!

V úterý 16. ledna 2018 jsme oživili čas strávený ve školních lavicích... Naše třída se totiž zapojila do projektu Hrdá škola! vytvořeného společností Schools united. První tematický den jsme zvládli na výbornou, nikdo z nás nezapomněl a my tak společně strávili Den v teplácích! Přestože někteří z nás trpěli nevhodností svého oděvu v prostředí školy, užili jsme si den i získané pohodlí na maximum. Těšíme se na Barevný týden, který nás čeká od 19. do 23. února 2018 :-).

Škola v přírodě 7. ročníku

Vážení rodiče a milí žáci, níže přikládám informace ke škole v přírodě, která nás čeká v letošním školním roce. S případnými dotazy či nejasnostmi se na mě neváhejte obrátit. Termín: 21.– 25. května 2018 Třída: 7. (23 žáků) Pedagogický doprovod: třídní učitelka Mgr. M. Pomichalová a asistentka P. Cholopovová Ubytovací zařízení: Hotel Garni Vildštejn (Česká 75, 351 34 Skalná; www.hotel-skalna.cz) Doprava: Českými dráhami na trase Sokolov – Cheb, Cheb - Skalná Co se chystá? návštěva přírodních i kulturních památek v nejbližším okolí Skalné výlety po naučných stezkách a vycházkových okruzích turistika s mapou sportovní aktivity (v případě zájmu možnost navštívit Lanové centrum Trinity v Chebu či Aquaforum ve Františkových Lázních) S přihlédnutím k využívání služeb ČD i ČSAD je potřeba vybavit děti jakýmkoli průkazem s jejich fotografií a datem narození (pas, občanský či žákovský průkaz), jen tak si budeme moci nárokovat slevu na dítě mladší 15 let. Cena ubytování + strava + pitný režim (na 1 den) - 450,-Kč g 5 dní = 2250,-Kč doprava = 200,- Kč (cena je orientační, bude se řídit v květnu aktuálním tarifem ČD) poplatky za vstupy, volnočasové aktivity a další výdaje související s připravovaným programem – 550,- Kč NÁKLADY CELKEM: 3000,-Kč Aktuálně nemáme k dispozici přesné informace o výši příspěvku obce Lomnice na realizaci školy v přírodě. V okamžiku obdržení této informace Vám ji neprodleně sdělím, výši nákladů samozřejmě ponížím. Finální kalkulace bude provedena po uskutečnění školy v přírodě, případný přeplatek Vám bude navrácen v rámci červnového vyúčtování. Platby provádějte převodem na účet školy pod Vaším variabilním symbolem, případně odevzdávejte třídní učitelce. Ubytovací zařízení nepožaduje složení zálohy, proto, prosím, uhraďte požadovanou částku do 15. května 2018. Celkové náklady není nutno uhradit jednorázově, můžete zvolit průběžného splácení.

Rodičům žáků 7. třídy

Vážení rodiče, přejeme Vám šťastné a veselé Vánoce, příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný vstup do roku 2018. Děkujeme Vám za dosavadní spolupráci a těšíme se na její pokračování v dalším kalendářním roce. Mgr. M. Pomichalová a P. Cholopovová